Jyväskylä ülikooli hiljutine uuring tõestab, et Soome Omnigymi välijõusaali seadmed on sama tõhusad kui traditsioonilised sisejõusaali seadmed.

Selles uuringus võrreldi lihaste aktiveerimist, jõu tootmist kükk kangil harjutusi tehes ja neuromuskulaarseid reaktsioone hüpertroofilise laadimisprotokolli ajal traditsioonilisel sisesaali kükk kangil ja Omnigym kükipingi seadmel.

Täna saavad inimesed Omnigymi välitreeningseadmetega tõhusalt treenida enam kui 230 spordikohas üle Soome, Eesti, Leedu ja Euroopa. Pilt on tehtud Soomest Helsingist Hietaniemi avalikust spordipargist.

Eestis on 2022. aastaks üle 30 erineva Omnigym seadmetest koosneva välijõusaali.

Omnigymi lugu ulatub tagasi 1980. aastatesse, mil bränd hakkas koostöös Jyväskylä ülikooliga arendama oma sisejõusaalivarustuse valikut. Alates esimesest päevast oli ülioluline kvaliteetsete seadmete väljatöötamine, et kasutajad saaksid oma treeningust maksimaalset kasu.

2015. aastal soovis Helsingi linn pakkuda oma kodanikele tasuta aastaringselt kasutatavat välijõusaali. Seetõttu hakkas Omnigym välja töötama erinevaid seadmeid, mis on kasutatavad ja vastupidavad kõigis ilmastikutingimustes ja võimaldaksid reguleerida raskusi.

Omnigymi varustus on biomehaaniliselt seadistatud, mis tähendab, et see suunab kasutajat treeningu trajektoori õigesti sooritama. Seega on varustuse kasutamine piisavalt turvaline algajatele ja teisest küljest piisavalt tõhus ja väljakutseid pakkuv isegi professionaalsetele sportlastele.

Teaduslikult tõestatud efektiivsus ja ohutus.

Jyväskylä ülikooli professor Keijo Häkkinen kirjeldab, et 2021. aasta sügisel avaldatud uuringus võrreldi lihaste aktivatsiooni, jõu tootmist küki ajal ja neuromuskulaarseid reaktsioone hüpertroofilise koormusprotokolli ajal lamades surumises ja seljakükis.

Lisaks uuriti, kuidas üks jõutreening toob kaasa kurnatuse ning mõjutab jõudlust ja taastumist. Neid Omnigymi seadmetega kogutud tulemusi võrreldi seejärel “Smith Machine” kükk kangil vastavate sooritustega, mida tavaliselt leidub sisejõusaalides.

„Kokkuvõtteks võib öelda, et välitreeningseadmeid saab kasutada maksimaalse jõu ja lihaste hüpertroofia treenimiseks nii meelelahutuslikel kui ka sportlikel eesmärkidel,“ kirjeldab Häkkinen.

Häkkinen tunneb heameelt, kuidas huvi välitreeningseadmete vastu näib kasvavat. Seda võis näha 2021. aasta oktoobris Jyväskyläs toimunud rahvusvahelisel teadusfoorumil.

Tulemus on märkimisväärne.

„Nüüd on meil teaduslik tõestus selle kohta, kui palju on võimalik Omnigym seadmete arendamisega saavutada. Kasutuskogemus peab olema nii hea, et see tekitab kasutajas soovi uuesti treenida. Seega on investeering tõeliselt tulus,“ ütleb Omnigymi tegevjuht Sami Kaivola.

Seadmed on kiiresti populaarseks saanud. Hetkel on Soomes üle 170 Omnigymi välijõusaali. Eestis üle 30 Omnigym välijõusaali ning populaarsus aina kasvab. 

Lisaks on mujal Euroopas ligikaudu 50 Omnigymi välijõusaali ja nende arv kasvab.

Kaivola hinnangul on eriti pandeemia suurendanud nõudlust alternatiivsete treeningtegevuste järele.

„Inimeste kehaline aktiivsus ja heaolu avaldab otsest mõju linnade ja valdade tervishoiukuludele ja tootlikkuse kuludele. Ligipääsetavatesse tasuta välijõusaalidesse investeerimine on kasulik kõigile ning muudab ka elamupiirkonnad atraktiivsemaks.”

VAATA OMNIGYM SEADMETE VALIKUT

Allikas: Omnigym.com